Turkcafe.Net | Sohbet Odaları, Chat Odaları, Sohbet, Chat

Menu

 

Tahir Elçi Ve Ölümü Hakkında

TAHİR ELÇİ KİMDİR?Tahir Elçi

1966 Cizre doğumludur. İlk ve orta öğretimini Cizre ilçesinde bitirdi. Elçi, 1991 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

1992 yılından itibaren Diyarbakır’ da serbest avukatlık yapan Elçi, 1998-2006 arasında Diyarbakır Barosun’ da yönetici olarak görev
yapmıştır.

Kasım 2012′ de Diyarbakır Barosu Başkanı seçilen Elçi, 2014 yılı olağan genel kurulunda yeniden Baro Başkanlığına seçildi. Aynı zamanda İnsan Hakları Derneği üyesi olan Tahir Elçi, ayrıca Türkiye Barolar Birliği (TBB), İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu ile Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Kurulu üyeliği görevlerinide yürütmekteydi.

Evli ve iki çocuk babası olan Elçi eski Bayındırlık Bakanlarından Şerafettin Elçi’nin de akrabasıdır.

TAHİR ELÇİ ÇATIŞMADA ÖLDÜRÜLDÜ!

DİYARBAKIR’ da daha önceki çatışmalarda hasar gören kentin simgelerinden biri olan 4 Ayaklı Minare’ de bir grup avukatla basın açıklaması düzenleyen 49 yaşındaki Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, 1 kişinin silahlı saldırısında öldürüldü. Saldırının ardından çıkan çatışmada bir polis memuru şehit oldu, 2 polis memuru ve 1 gazeteci de yaralandı. Bu olayın ardından Diyarbakır Valiliği, merkez Sur İlçesi’ nde saat 13:00 itibaren sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Baro Başkanı Tahir Elçi, basın açıklamasını yapmasının ardından minarenin kurşunlardan hasar gören ayaklarına dövizleri bıraktığı sırada silah sesleri duyuldu. Bu sırada açıklamaya katılan avukatlar ve gazeteciler silah sesleri üzerine dağılarak kendilerini yerlere attı. Bölgede güvenlik önlemleri alan sivil polisler de silahlarını çekerek ne olduğunu anlamaya çalıştı. Bu sırada Elçi’ nin bulunduğu yerden yeniden silah sesleri duyuldu ve hemen ardından da 1 kişi elinde tabancayla bölgeden koşarak kaçmaya başlayınca, polisler bu kişiye ateş açtı. Bu sırada Elçi kanlar içinde minarenin ayaklarının dibine düştü. Elçi’ nin vurulduğunu gören sivil polisler bu sırada sokak aralarından silah sesleri gelmesi üzerine karşılık vererek ateş açtı. Bu arada hafif sakallı bir kişi de elinde tabanca ile sokaktan koşarak kaçtığı görüldü.

POLİS HER YERDE ONU ARIYOR

Çıkan çatışma sırasında sol elinde bir tabancayı namlusundan tutarak koşan bu kişi dikkati çekti. Sokakta güvenlik önlemi alan polisler, yanlarından hızla geçen kişinin arkasından ateş açtı. Bu kişinin kim olduğu belirlenemedi. Polis meçhul kişiyle ilgili araştırmayı derinleştiriyor.

İŞTE ÇATIŞMA ANI

 

     Çatışmada 3 polis ile Anadolu Ajansı muhabiri Aziz Aslan yaralandı. Basın açıklamasını izleyen gazeteciler ile avukatlar çatışma arasında kaldı. Çatışma nedeniyle bölgeye uzun süre ambulans giremeyince, Elçi’nin cenazesi ile yaralılar alandan alınamadı. Çatışmanın bitmesiyle birlikte yaralılar ile Elçi’nin cenazesi alınarak hastanelere götürüldü.

ÇATIŞMADAN ÖNCE POLİSLER BÖYLE VURULDU

TEK KURŞUNLA ÖLDÜRÜLDÜ

Olay sırasında Elçi ile birlikte olduğunu söyleyen Diyarbakır Barosu Avukatı Baki Demirhan ise Evrensel gazetesinde ki açıklamasında, “Açıklama sürerken silah sesleri duyuldu. Arkaya doğru koşuşturma başladı. Tahir beyle birlikte koştuk, sonra öldürüldü. Tek kurşunla öldürüldüğü kesinleşti. Tahir Elçi’nin keskin nişancı kurşunuyla öldürülmüş olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Kategoriler:   Haberler

Yorumlar