Turkcafe.Net | Sohbet Odaları, Chat Odaları, Sohbet, Chat

Menu

 

Kobanê’ de Hayat Eskiye Dönüyor

Kobanê’ de molozların arasında oynayan bir kız çocuğu.

   Kobanê’ de Hayat Eskiye Dönüyor

 

IŞİD Kobâne’ de her şeyi yaktı, yıktı, öldürdü ama şimdi savaşa karşı hayat Kobâne ye hakim. Çocuklar savaş kalıntılarının arasında oynuyor ve eğleniyor. Yıkılan dükkanların yerine yenileri açılıyor, düğünler yapılıyor, hep beraber toplanıp sofralar kuruluyor…  IŞİD çetelerinin Kobâne’ ye ilk giriş yaptığı Halep karayolu boyunca intihar saldırısında kullanılmış kamyonların, tank tamirhanelerinin yakınlarında,  terk edilmiş hastanelerin ve vurulmuş         tankların yanında ki boş alanlarda piknik yapıyorlar.

Halep yolunda, kentin giriş kapısının üzerinde ki “Hûn bi xêr hatin Kobanê” (Kobanê’ ye hoş geldiniz) yazısı düşmüş, yol kenarına dağılmış. “Kobanê” bir yerde, “Hoş” bir yerde, “Geldiniz” bir başka yerde… Hemen yolun karşısında ki kulübe de bir adam, boşaltılmış bir hastanenin üzerine doğru güvercinlerini uçuruyor. Tekerlekli sandalyeler, sedyeler, hasta yatakları, doktor, hemşire önlükleri vb. hepsi darmadağın olmuş, kullanılamaz bir vaziyette.

Kobanê’ de geri dönüşler başlamış durumda. YPG/YPJ güçleri kentin merkezlerinden çekilmiş. Fakat cephelerde çatışmalar devam etmekte. Kentte kayda değer bir hayata dönüş isteği ve çabası gözetilmekte. Fırınlarda sıcak ekmek ve pideler çıkıyor, hatta önlerinde kuyruk oluyor. Zarar görmüş dükkanlar tadilat edilip yerine yeni dükkanlar açılıyor. Araba galerisinin yıkıntısı içinde oturan genç, molozlar altında ezilmiş, sıfır arabalarına bakarak çayını içerken söyleniyor: “Onca yaşam yitti gitti, dükkanım yıkılmış ne olacak?”

Parmak kadar bir çocuk kendine hurdadan yaptığı kızağı saatlerce şehrin sokaklarında kızağı sürükleyerek hurda topluyor. Bulduğu şeyi eline alıp eviriyor; çeviriyor, ne işe yaradığını anlamaya çalışıyor, eline aldığı, üzerine bastığı şey patlar mı bilmiyor, umursamıyor da.

Çocuklar şarkılarını hem doğalarından gelen militan bir tonda hem de bir süredir üzerlerine çöken bir hüzünle söylüyorlar. Kobanê’ de şarkıcıyken savaşa giden Delila ve Nergiz’ in hikayesi kulaktan kulağa dolaşıyor. Şarkıları herkesin özellikle de çocukların dilinde: “Kobanê bugün kederlidir. Yanıyor canı, yaralıdır. Gözyaşlarını akıtıyorç Ah Kobanêé Gençleri silahlarını kuşandı. Topla, tüfekle saldırdılar. Yüreklerinde kurşun deliği açtılar. Yaşayın siz  savaşçılar. AH KOBANÊ!”

 

Kategoriler:   Haberler

Yorumlar